Zasłony do firan, czy firany do zasłon?

1. Nie tylko funkcja ozdobna ale i praktyczna. Zastanówcie się Państwo, nad tym czy dekoracja powinna spełniać też funkcje praktyczne tzn. czy ma chronić przed światłem słoneczny, bo pomieszczenie jest mocno nasłonecznione. Czy sąsiedzi zaglądają Wam przez okno, czy macie przed sobą np. w sypialni tylko widok ciekawy krajobraz? A może stoi przed oknem drugi budynek i w pokoju jest ciemno przez cały dzień?

2. Komu i czemu służy pomieszczenie? Czy jest to pokój wypoczynkowy, dziecka, a może sypialnia? Od tego zależy wybór nie tylko upięcia ale i materiału. Inne zawisną w klasycznym salonie a inne w przytulnej sypialni. Ważna jest tzw. przezierność materiału tzn. czy materiał wpuszcza dużo światła do wnętrza, czy ma osłaniać i w pewnym sensie odgradzać od spojrzeń sąsiadów.

3. Kolor i styl firany dobieramy do zasłon i uwaga - wybór zaczynamy zazwyczaj od zasłon. Dlaczego? Bo są one bardziej widocznym elementem wnętrza. To w zasadzie dekoracja całej ściany.

4. Jeśli chcemy ocieplić wnętrze to kolor zasłon zbliżamy do koloru ścian. Jeśli uznamy, że wnętrze jest zbyt monotonne i trzeba je ożywić, to mamy kilka możliwości. Jakich? Można pozostać w kolorystyce wnętrza różnicując wówczas kolor jego natężeniem albo zdecydowanie skontrastować w stosunku do kolorystyki wnętrza. I tu również warto pamietać, że jest od uzależniony od stylu w jakim urządzone jest wnętrze.